Афтозни язви
Афтите в устата обикновено се появяват като бяло петънце върху лигавицата на устата и могат да бъдат много болезнени.
Афтите са кръгли или овални ранички и могат да се появят почти навсякъде в устата: от вътрешната страна на устните, по небцето или върху и около езика. Ръбът им често е ограден от зачервен, възпален ореол. Макар често да са малки, те могат да са много болезнени и да повлияят на ежедневието ни.
Афтите в устата са много индивидуални, с различна големина, брой и местоположение.
Времето за заздравяване може да бъде от няколко дни до няколко седмици, а времето между епизодите на тяхната поява може да варира от дни до месеци. Обикновено афтите продължават 7-14 дни и при половината от пациентите се появяват отново на всеки 3 месеца. Причината за появата на афти в устата не е ясна и много фактори се считат за предразполагащи, най-често травма на устната кухина (брекети, зъбни протези и др.), консумация на някои храни и стрес. Около 40% от хората с повтарящи се афти имат фамилна обремененост. Това предполага, че някои хора са генетично предразположени към появата им.
Афтите в устата могат да бъдат симптом на друго заболяване. Има системни нарушения, свързани с ранички, клинично подобни на RAS.
Честата поява на ранички в устата изисква медицински съвет и изследване на възможните причини.
Основните симптоми при афтите включват парене, сърбеж или щипене и болка в устата. Те често се влошават при говорене, хранене или прием на течности – особено при лютиви или пикантни храни и кисели напитки. Всичко това се дължи на чувствителните нервни окончания в устата. При нормални обстоятелства те са добре защитени под повърхността, но при наличие на афти са пряко изложени на дразнене.
Болката в устата е най-силна в дните непосредствено след първоначалното образуване на раничката, като впоследствие отзвучава с напредване на заздравяването. Симптомите може да включват болка или парене за 1 до 2 дни преди появата на раничките. Силната болка, несъответстваща на размера на раничката, може да продължи от 4 до 7 дни.
Съществуват различни видове афти:
Малките афти в устата са най-честата проява на заболяването (70-85% от всички случаи). Те са малки (<1 cm), кръгли или овални ранички и могат да се появят на дъното на устата, по краищата или долната страна на езика, вътрешната страна на бузата и гърлото. Всеки малък епизод на RAS обикновено включва появата на 1-5 афти, които преминават за 4-14 дни.
Големите афти са по-дълбоки, по-големи (> 1 cm) и с по-тежко протичане. Те представляват около 10% от всички афтозни язви и се появяват по устните, мекото небце и гърлото. Те могат да засегнат способността за преглъщане и хранене. Големите афти са налични за повече от 6 седмици, могат да оставят белег и трябва да бъдат прегледани от лекар по дентална медицина или лекар.
Херпетиформеният рецидивиращ афтозен стоматит представлява 1-10% от всички случаи и се характеризира с повтарящи се огнища на малки, дълбоки и болезнени язви. Наведнъж могат да се появят до 100 много малки афти (с размер 2-3 mm). Те са склонни да се сливат, за да образуват по-големи улцерации с неправилен контур.
Причините за появата на афти невинаги са ясни, и много фактори могат да предизвикат появата им, като:
Механична травма:
Скоби, протези, счупен зъб, енергично четкане на зъбите или случайно прехапване могат да доведат до афти в устата.
Генетични фактори:
Рецидивиращият афтозен стоматит е често срещан в цели семейства.
Чувствителност към храна:
Киселата или пикантна храна може да причини афти в устата при чувствителни хора.
Стрес и безпокойство:
Психическият стрес е силно свързан с епизодите на RAS повече от физическия стрес. При жени, появата на RAS може да съвпадне с месечния цикъл. Също така, стресът от натоварване в училище може да бъде провокиращият фактор за по-високото разпространение на RAS при учениците.
Хранителен дефицит:
Небалансираната диета, както и някои метаболитни състояния могат да причинят афти в устата.
Има системни нарушения, свързани с ранички, клинично подобни на рецидивиращ афтозен стоматит. Те включват синдром на Бехчет, HIV инфекция, синдром на PFAPA (периодична треска с афтозен фарингит и аденит) и хранителни дефицити.
Честата поява на ранички в устата изисква медицински съвет и изследване на възможните причини.
Продължете Ранички в устата
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ?
Анафтин® бебе гел при никнене на зъбки създава влажна среда, която подпомага възстановяването
Продуктите Анафтин® при афти и ранички в устата
Анафтин® вода за уста, гел и спрей помагат по два различни начина: защитават срещу болката и подпомагат заздравяването на раните.